AFLEX PROSES HORTUMLARI

 

Aflex Hose 25 yıldır proses akışkanlarının transferinde kullanılan, içi PTFE esnek hortumlar alnında öncü olmuş bir kuruluştur.

Ürünleri arasında bulunan Corroflon (boğumlu) ve Bioflon (düz cidarlı) hortumlar, dünya çapında belli başlı kimyasal, ilaç ve yiyecek üreten şirketler tarafından kullanılmaktadır.
Aflex’in son ve en ilginç ürünü olan Bioflex, yüksek esneklikte, içi PTFE düz cidarlı yapısıyla esnek hortum dizaynına ve uygulamasına yeni standartlar koymuştur.

Firmanın diğer ürünleri arasında geniş seçme olanaklarıyla Kaplinler (Bağlantı elemanları) ve iki tip genel amaçlı hortum Smoothbore ve Visiflon sayılabilir. Bunların dışındaki ürünler arasında Paslanmaz Çelik Hortumlar, Lastik Hortumlar, Silikon Hortumlar da bulunmaktadır. Bunlarla ve hortumları tamamlatıcı ürünlerle ilgili bilgi almak için lütfen arayınız.

 

 

CORROFLON:

Corroflon yüksek esneklikte, iç yüzeyi PTFE olan bir hortumdur. Corroflon’un dizaynı, piyasada yaygın olarak bulunabilen diğer PTFE iç yüzeyli hortumlardan performans ve güvenlik avantajları sebebiyle farklılık gösterir.

Corroflon da bulunan geniş çaplı helisel takviye teli, optimum esnekliği sağlarken üstün bir vakum dayanımı sağlar.

İçte bulunan PTFE kalınlığı en az 1.5 mm dir. Bu tabaka uçta bulunan fitting boyunca devam ederek hortumun yüksek basınç ve sıcaklık seviyelerine dayanmasını sağladığı gibi, akışkanın hortum boyunca herhangi bir engelle karşılaşmadan akmasını da sağlar.

Sıcaklık Dayanımı            : Çalışma şartlarına bağlı olmakla birlikte, Corroflon –70°C’den +230°C’ye kadar olan sıcaklıklarda kullanılabilir.

Basınç Dayanımı            : Çalışma şartlarına bağlı olmakla birlikte, Corroflon 1/2” için 41 bar, 1” için 31 bar’a kadar kullanılabilir.

Vakum Dayanımı            : Corroflon 130°C’ye kadar mutlak vakumda kullanılabilir. Bu sıcaklığın üstündeki sıcaklıklarda her derece başına vakum dayanımı %1 düşer.

Corroflon Ölçüleri            : Corroflon 1/2” den 6”e kadar olan çaplarda bulunabilir.

 

Corroflon Ürün Çeşitleri :

Corroflon Hortum İç Yüzeyi  : Özel bazı uygulamalar için çok farklı dizaynlarda hortum iç yapısı bulunur. Bütün hortumlar ya normal ya da anti-statik PTFE olarak mevcuttur.

Corroflon Hortum Örgüleri   : 3 tip hortum örgüsü bulunur: Paslanmaz Çelik Örgü, Polipropilen Örgü ve Kynar (PVDF) Örgü.

Corroflon Dış Koruması        : Ek korumanın gerektiği yerlerde Corroflon, Lastik, Aleve Dayanıklı Lastik veya Silikon Lastik kaplı olarak bulunabilir. Alternatif korumalar Sürtünme Ringlerini veya Paslanmaz Çelik Koruma halkaları olarak mevcuttur.

Corroflon Uç Bağlantıları      : Corroflon içi PTFE olan çeşitli fittingler ile bulunabilir Bunların arasında flanşlar, DIN 11851, “Cam Action”, “Autolock Cam Action”, “Triclover”, “SMS”, “RJT”, “RJP”, ve “TW”. Triclover fittingleri, sıcak şekil verilmiş PTFE conta yüzeyini içerir.

Buhar veya Elektrikli Isıtma : Corroflon buhar veya elektrik ısıtmalı olarak mevcuttur.

 

BIOFLON:

Bioflon vakum ve basınca karşı dayanıklı olması amacıyla, yüksek gerilim direncine sahip helisel tellerle takviye edilmiş, mavi EPDM kauçuk kaplı, içi düz PTFE yüzeyli bir hortumdur. 

Hortum ve bağlantı parçaları kesin suretle boruda olan bir parçadan dolayı oluşabilecek bir çıkıntı veya çukurdan arındırılmıştır.

Sıcaklık Dayanımı      : Dış kaplamada kullanılan kauçuk tipine bağlı olmakla birlikte, Bioflon –70°C’den +180°C’ye kadar olan sıcaklıklarda kullanılabilir.

Basınç Dayanımı        : Çalışma şartlarına bağlı olmakla birlikte, Bioflon 1/2” için 50 bar, 1” için 30 bar’a kadar kullanılabilir.

Vakum Dayanımı       : Bioflon 2” çapa kadar mutlak vakumda kullanılabilir.

 

Bioflon Ölçüleri          : Bioflon 20m uzunluğa kadar 1/2”den 3” e kadar olan ölçülerde bulunabilir.

Bioflon Hortum İç Yüzeyi      : İki sınıf PTFE hortum iç yüzeyi bulunur: Bioflon GP (sade PTFE) ve Bioflon AS (anti-statik).

Bioflon Dış Koruması            : Bioflon standart olarak mavi EPDM lastik kaplı olarak temin edilmektedir, fakat alternatif işletme şartları için de başka tip lastik kaplamalar mevcuttur. 

Bioflon Fittingleri                   : Standart fitingler hijyenik PTFE Triclover fitinglerdir. Özel kullanımlar için diğer fitingler mevcuttur.

 

 

BIOFLEX:

Bioflex, yüksek esneklikte içi düz PTFE yüzeyli bir hortumdur.

Sıcaklık, Basınç ve Esneklik Ömrü  : Çok sağlam yapısından dolayı olarak, Bioflex sıcaklığa, basınca ve bükülmeye karşı çok dayanıklıdır. Testlerde, 1” lik bir Bioflex hortum, rakiplerinin 1300 çevrimde bozulduğu bir yerde, 50 bar basınçta, 180°C sıcaklıkta minimum bükülme yarıçapına iki yönde büküldüğü halde 100.000 çevrime dayanmıştır.

Bioflex Akış Oranı     : Bioflex içindeki debi, türbülanslı olamayan akıştan dolayı, aynı boru çapında bir PTFE boğumlu hortuma göre 2-3 kat daha iyidir.

Gaz Geçirgenliği        : Bioflex, standart boğumlu bir hortuma göre 2-3 kat daha fazla gaz geçirgenlik direncine sahiptir.

Sıcaklık Dayanımı      : Çalışma şartlarına ve örgü tipine bağlı olmakla birlikte, Bioflex           -70°C’den +260°C’ye kadar olan sıcaklıklarda kullanılabilir.

Basınç Dayanımı        : Çalışma şartlarına ve örgü tipine bağlı olmakla birlikte, Bioflex 3/8” için 80 bar, 1” için 50 bar’a kadar kullanılabilir.

Vakum Dayanımı       : Bioflex 130°C’ye kadar mutlak vakumda kullanılabilir. Bu sıcaklığın üstündeki sıcaklıklarda her derece başına vakum dayanımı %1 düşer.

Bioflex Ölçüleri          : Bioflex 20 mt uzunluğa kadar 3/8” den 2” e kadar olan çaplarda bulunabilir.

Bioflex Ürün Çeşitleri :

Bioflex Hortum İç Yüzeyi      : İki sınıf PTFE hortum iç yapısı bulunur: Bioflex GP (sade PTFE) ve Bioflex AS (anti-statik PTFE).

Bioflex Hortum Örgüsü         : 3 tip hortum örgüsü bulunur: Paslanmaz Çelik Örgü, Polipropilen Örgü ve Kynar (PVDF) Örgü.

Bioflex Dış Koruması            : Ek korumanın gerektiği yerlerde Corroflon, Lastik, Aleve Dayanıklı Lastik veya Silikon Lastik kaplı olarak bulunabilir. Alternatif korumalar Sürtünme Ringlerini veya Paslanmaz Çelik Koruma halkaları olarak mevcuttur.

Bioflex Uç Bağlantıları          : Corroflon içi PTFE olan çeşitli fittingler ile bulunabilir Bunların arasında flanşlar, DIN 11851, “Cam Action”, “Autolock Cam Action”, “Triclover”, “SMS”, “RJT”, “RJP”, ve “TW”. Triclover fittingleri, sıcak şekil verilmiş PTFE conta yüzeyini içerir.

Buhar veya Elektrikli Isıtma : Bioflex buhar veya elektrik ısıtmalı olarak mevcuttur.

 

KAPLİNLER  

Kaplinler normalde hortumları uçlarından bağlamaya veya çözmeye yarayan birleştirme elemanlarıdır.

Kendinden sızdırmaz kaplinlerde, sökülmeden önce her iki uç kapanır ve bir parça akışkan sızar.

Kuru tip kaplinlerde, sökülmeden önce her iki uç kapatılır ve hiç akışkan sızmaz.

Kuru kaplinler:

Kuru kaplinler kullanılan en gelişmiş tip kaplinlerdir. Bağlanması ve sökülmesi çok kolaydır ve söküldüğü zaman, bitiş yüzeylerinde hiç veya çok az akışkan kalır.

Genelde kuru kaplinler 10 bara kadar, -40°C’den120°C’ye kadar olan sıcaklık aralığında kullanılırlar. Bütün ıslak yüzeyler SS316 dır, opsiyonel olarak Hasteloy da bulunabilir. PTFE, Viton ya da Chemraz contalar da ayrıca mevcuttur.

Kendinden sızdırmaz kaplinler söküldüğünde bir parça akışkan bağlantı yüzeylerinde kalır. Bu kaplinler malzemeye bağlı olarak, 25 bara kadar kullanılabilir. Islak yüzeyler, Karbon Çelik, Pirinç, Paslanmaz Çelik veya Polipropilendir. Contalar Viton Lastik veya PTFE’dir.

“Cam Action” kaplinler kolay ve çabuk sökülüp takılabilir fakat bağlantı uçlarının sızdırmazlığını sağlamazlar.

Kaplinler ve adaptörler, hortumun veya borunun ucuna vidalanabilir veya kaynaklanabilirler. Paslanmaz Çelik kaplinler 3” ölçüsüne kadar 120°C sıcaklıkta 20 bara kadar kullanılabilirler. Polipropilen kaplinler 70°C’de 5 bara kadar kullanılabilirler. İçinde Nitril, Viton ve FEP kaplı Silikonun da olduğu çok çeşitli contalar mevcuttur.

 

SMOOTHBORE

Smootbore PTFE hortumları, yüksek ve düşük basınçlı buhar, kimyasal madde, boya, mürekkep, yapıştırıcılar, yakıt, yağlar, deterjanlar, soğutucu akışkanlar, gaz ve yiyecek maddeleri gibi PTFE’nin mükemmel kimyasal ve ısıl dayanımı sağladığı yerler için uygundur.

Sıcaklık Dayanımı      : Çalışma şartlarına ve örgü tipine bağlı olmakla birlikte, Smoothbore    -70°C’den +260°C’ye kadar olan sıcaklıklarda kullanılabilir.

Basınç Dayanımı        : Basınç dayanımı örgü kalınlığına bağlı olarak çok değişkendir. Lütfen daha fazla detay için bizle temasa geçiniz.

Vakum Dayanımı       : Vakum dayanımı PTFE tabakasının kalınlığına ve çap ölçüsüne bağlı olarak çok değişkendir. Lütfen daha fazla detay için bizle temasa geçiniz.

Smootbore Ölçüleri    : Smootbore 1/8”den (3 mm) 2”e (50 mm) kadar olan çaplarda bulunabilir.

Smoohbore Ürün Çeşitleri :

Smoothbore Hortum İç Yüzeyi          : Düz anti-statik hortum iç yüzeyi, Standart veya Kalın PTFE yüzeyi şeklinde bulunabilir.

Smoothbore Hortum Örgüsü : Smootbore hortumu Paslanmaz Çelik malzemeden tek veya çift örgülü halde bulunabilir. İsteğe göre Monel, Kevlar, Nomex, Polyester ve Fiberglas tip hortum örgüsü de bulunabilir.

Smoothbore Dış Koruması                : Smootbore hortumu, içinde PVC, Naylon 11 ve Hidrel’in de olduğu çok çeşitli malzemeden dış kaplama ile bulunabilir.

Elektrik Isıtmalı Smoothbore            : Smoothbore elektrik ısıtmalı olarak mevcuttur.

VISIFLON  

Visiflon 3/8”den 2” e kadar çap ölçülerinde mükemmel esneklik sağlayan PTFE iç yüzeyli boğumlu bir hortumdur.

Visiflon, otomotiv, yüksek basınçlı buhar, soğutucu akışkanlar ve bunlar gibi daha bir çok uygulamalarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Corroflon genelde kalın PTFE tabakası ve helisel takviye teli sayesinde tercih edilirken; Visiflon, daha hafif uygulamalarda kullanılır.

Sıcaklık Dayanımı      : Çalışma şartlarına ve örgü tipine bağlı olmakla birlikte, Visiflon         –70°C’den +230°C’ye kadar olan sıcaklıklarda kullanılabilir.

Basınç Dayanımı        : Çalışma şartlarına, çapa ve örgü tipine bağlı olmakla birlikte, Visiflon 3/4” için 80 bar (yırtılma basıncı 560 bar), 1” için 31 bar’a (yırtılma basıncı 240 bar) kadar kullanılabilir.

Vakum Dayanımı       : Visiflon 130°C’ye kadar ve en fazla 1” çap için mutlak vakumda kullanılabilir. Bu sıcaklığın üstündeki sıcaklıklarda her derece başına vakum dayanımı %1 düşer.

Visiflon Ölçüleri         : Visiflon 1/2” den 2”’e kadar olan çaplarda bulunabilir.

Visiflon Ürün Çeşitleri :

Visiflon Hortum İç Yüzeyi     : İki tip PTFE iç yüzeyli hortum bulunur: Sade PTFE ve anti-statik PTFE hortum.

Visiflon Hortum Örgüsü        : 2 tip hortum örgüsü bulunur: Paslanmaz Çelik Örgü, Polipropilen Örgü.

Visiflon istenirse uç bağlantıları olmadan, veya önceden hazırlanmış ve test yapılmış uç bağlantıları ile birlikte temin edilebilir.

 


Up | Down | Top | Bottom