MICRONICS ULTRASONIC AKIŞ ÖLÇERLER

 

Micronics ultrasonik akış ölçerleri, kapalı bir borudan akan sıvıyı, boruyu delmeyi veya akış içine herhangi bir mekanik parça yerleştirilmesini gerektirmeyen boru üzerine bantla bağlanmış bir transducer ile çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Micronics ultrasonik akış ölçerleri bu nedenle sistemi durdurmayı gerektirmeyerek kolayca monte edilmekte, basınç kaybına veya sıvı ile temasa gerek duymamaktadır.

Micronics ultrasonik akış ölçerleri’nin 13 mm ile 5000 mm arası çaplardaki borular için hem portatif hem de kalıcı olarak monte edilebilen modelleri bulunmaktadır. Bu modeller boru çapına uygun transducerler ile birlikte temin edilmektedir. Akış Ölçerler hızı, debiyi ve toplam akışı değişik birimler ile gösterebilmektedir.  

 

Portaflo 300 ve Ultraflo 2000 modellerinde 4.-20 mA akış oransal çıkış, pulse çıkışı gibi değişik çıkışlar bulunmaktadır. Bütün çıkışlar, “Bina yönetim sistemleri” dahil olmak üzere değişik veri toplama sistemleri ile iletişim kuracak şekilde düzenlenebilir.

Ultraflo 2000HM modeli, ısıyı veya enerjiyi ölçmek üzere kullanılabilir. Gidiş ve dönüş debisini ölçmek üzere kullanılan ultrasonik transducerler ve ısıtıcı akışkanın gidiş ve dönüş sıcaklıklarını ölçmek için kullanılan 2 adet PT100 sıcaklık sensörü sayesinde ısı/enerji kW, kCal/hr, MJ/min ve MJ/sec şeklinde gösterilir. Debi, toplam akış ve sıcaklık farkı da ayrıca gösterilebilir. “Isıölçer” versiyonu bu ölçümleri izlemek üzere 2 adet 4-20 mA çıkışa, toplam debiyi ve enerjiyi kaydetmek üzere pulse çıkışına sahiptir.

Kullanıcının sadece boru ölçüsünü ve malzemesini bilmesine gerek vardır. Diğer bütün uygulama parametreleri cihazın kendisi tarafından hesaplanabilir.

Endüstri tipleri Kullanım:
Su Balans Sistemleri
Bina sistemleri Akış İzleme
Kuvvet santralları Enerji İzleme
Enerji yönetimi Mevcut Sayaçların Kontrolü
Kimya Çevresel İzleme
İlaç Pompa Verimi
Petrokimya İşletmeye Alma
Gıda Acil Yedek
Akış Ölçüm Prensibi :
 

Ses dalgaları X ve Y transducerleri arasında taşındığında ses hızı boru içindeki sıvının hızı ile biraz artar, ses dalgaları akışın aksi yönüne doğru hareket ettiğinde ise sıvının akışı ses hızını azaltacaktır.

Buna bağlı olan zaman farkı hızla doğru orantılıdır. Akış hızı ve kesit alanı bilindiğinde debi kolayca hesaplanabilir. Zaman farkı 25 pico saniye (25 x 10–12 saniye) gibi aşırı küçük sürelere inebilir böylece küçük ve büyük çaplı borularda ve büyük borulardaki düşük debilerde çok iyi bir performans sağlanabilir.

Akış sınırları

Dolu olarak akan bir borudaki temiz veya kirli sıvı debisini ölçen ultrasonik akış ölçerlerin ölçüm sınırları boru çapına ve kullanılacak transducer’e bağlı olmak üzere 0.02 m/saniye ile 8 m/saniye arasında değişmektedir.

Isı / Enerji ölçer

>Isı ölçer, boru üzerine bantlanarak kullanılan akış ve sıcaklık transducerlerini kullanarak enerjiyi genel amaçlı izlemek için tasarlanmıştır. Isı ölçerler, ses hızını kullanarak debiyi ölçmekte ve bir çift PT100 sıcaklık transduceri yardımıyla sıcaklık farkını ölçmektedir. Böylelikle kullanılan ısının veya enerjinin ölçülmesi mümkün olmaktadır. “Isıölçer” versiyonu bu ölçümleri izlemek üzere 2 adet 4-20 mA çıkışa, toplam debiyi ve enerjiyi kaydetmek üzere pulse çıkışına sahiptir.

 

   

Up | Down | Top | Bottom